میهمان گرامی ، خوش آمدید . عضــویت

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

دانشجویان و فارغ التحصیلای رشته انفورماتیک لطفا راهنمایی کنید

کارشناس نرم افزار هستم برای ارشد دارم در مورد انفورماتیک پزشکی تحقیق میکنم تقریبا هر چی تو این سایت بود خوندم ولی من هنوز دقیق متوجه نشدم هدف انفورماتیک پزشکی چیه؟تو یه تاپیک اینو دیدم............................................

یک سری موضوعات رایج در انفورماتیک پزشکی در پایین لیست شده.....

1.EHR ( در مورد پرونده الکترونیک سلامت ، معماری پرونده ، استانداردهای تبادل پیام و ساختار استانداردهای ساختار محتوی، مپینگ، ارتقا ایمنی و محرمانگی ، وضعیت کشور، و ...)

2.HIS ------> evaluation, models and meta models ( سیستم اطلاعات سلامت ، سیستم اطلاعات بیمارستانی، ارزیابی HIS، مدلها و متامدلهای HIS و ...)

3.CDSS (سیستم های حمایت از تصمیم گیری بالینی، ساختار سیستم تصمیم یار و ...)

4.CPOE ( ورود کامپیوتری دستورات پزشک، طراحی و پیاده سازی ، ارزیابی و ...)

5.Expert System ( سیستم های خبره ی پزشکی، ساختار سیستم های خبره ، موارد کاربرد و ...)

6.Data mining (داده کاوی دارویی، پیش بینی بیماریها، و ...)

7.Neural network (شبکه های عصبی و کاربرد آن در پزشکی)

8.Health standards (استاندارد های کدگذاری، استاندارد های پرونده الکترونیک سلامت)

9.Tele-Health -------> tele-radiology, tele-consult, tele-medicine, tele- pathology (تله مدیسین, تله رادیولولوژی، تله درماتولوژی, تله کاردیولوژی، جراحی و ....)

10.M-Health (تکنولوژی موبایل و .....)

11.Evaluation of Health information system -------> PIS, RIS, LIS (ارزیابی سیستم های اطلاعات سلامت،سیستم اطلاعات داروخانه, رادیولوژی، آزمایشگاه ، تغذیه، توانبخشی، اورژانس و ...)

12.Virtual reality (واقعیت مجازی .....خیلی جالبه)

13.Virtual hospital (بیمارستان مجازی)

14.Education in medical informatics (آموزش الکترونیکی در انفورماتیک پزشکی)

15.hospital intelligence (هوش بیمارستانی, هوش دارویی و....)

.....................................
خب حالا مثلا دانشجوی انفورماتیک در مورد موضوعات بالا باید چی کار کنه؟
اخرش به چی باید برسه هدف چیه؟
مثلا اگه موضوع کاربرد هوش مصنوعی و سیستم خبره در تشخیص و درمان فلان بیماری باشه باید چی کار کنه؟ یا حالا هر موضوع دیگه ای؟
من اون تعاریفی که از این رشته میشه رو بارها خوندم ولی برای من کافی نیست لطفا با یه مثال برام توضیح بدید
فرقش با مدارک پزشکی چیه؟ من تا حدی در مورد مدارک پزشکی میدونم و علاقه ای به این رشته ندارم ایا انفورماتیک مثل مدارک هست؟
کسی جواب سوالمو نمیدونه؟
هیچکس راهنمایی نمیکنه
اینجا که دانشجوی انفورماتیک داریم چه ارشد چه دکتری
بعضیا هم که برای کنکور میخونن
خب شماهایی که قصد دارید برای ارشد این رشته بخونید در موردش چی میدونید؟ جواب سوال منو باید بدونید که این رشته رو انتخاب کردید
کسانی که در حال تحصیل این رشته هستن که دیگه قطعا جوابمو میدونن
پس چرا کسی راهنمایی نمیکنه
سلام. این رشته جدیده تو ایران. خوب میشه توش کارهای زیادی انجام داد ک شما خودتون لیست کردین . اما مشکل تو ایران اینه که ما نمیخواهیم به سمت این سیستماتیک شدن پیش بریم مثلا کتاب ابدالهاک یا وگر رو مطالعه کنید از سال 1960 این سیستمها در امریکا و برخیکشورهای دیگه نهادینه شده تو ایران دنبال سیستمی کردن هستن اما چجوری مشخص نیست چون چارچوب درست نداریم.
من از چند نفر سوال کردم البته غیر این رشته گفتن که میشه تو شرکتهای برنامه نویسی بیمارستانی کار پیدا کرد . یکی دونفرم شنیدم که تو قسمت انفورماتیک بیمارستان شاغل شدن البته اونجا بیشتر شبکه نیازه تا رشته ما. خلاصه اینکه مثل این میمونه که یکی از فارغالتحصیلها بشه پدر یا مادر انفورماتیک در ایران و بخواد این رشته رو جا بندازه کار عظیم و بزرگیه تصور کنید اطلاعات پزشکی هر فرد از تولد یا ت بشه یا پیشرفته ترش اینکه بخوان از رو دستورات سیستمی بیماریها دستورات پزشکی صادر کنن یا تشخیص بدن. کار زیاده واسش تو ایران بشرطن و شروطه ها.
تغییرو پیچیده نکن، فقط شروع کن
بالاخره یکی جواب داد ممنونم
حرفتون درست
ولی من اونایی که بالا لیست کردم کپی پیست هست از یه تاپیک دیگه تو همین سایت
من متوجه نشدم دقیقا مثلا در مورد موضوعات بالا چی کار میکنن دانشجوهای انفورماتیک

سلام در مورد اونها کاری نمیکنن
هر کدوم بحث جداگانست همون مورد اول سالهاست حرفش هست ک اجراش کنن منتهی نمیکنن . ببینید مثل الگوریتم باید رفت جلو چرا پرونده الکترونیک حالا توش چی باشه چی نباشه اصلا چرا باشه یا نباشه یه کار تحقیقی بزرگه ک میتونه با الگو برداری بهش رسید . الان چند تا پایان نامه ارشد و دکترا درمورد بیماریها نوشتن تم اصلی اینجوره اولا اون بیماری بیماری بزرگ نیست مثل دل درد بلکه ریزه به قولی فوق تخصصیه مثل سرطان فلانه معده یعنی نوع مشخصی از سرطان در محل معده حالا اومدن برنامه نوشتن تشخیصی تشخیصی افتراقی درمان درمان دارویی جراحی پیگیری و.....
خیلی وسیعه به نظرم اگه بخواهیم به هر کدوم از راهها بریم همون 13 تا ک شما لیست کردین خودش دنیایه عظیمیه واسه خودش که همکاری گروهی میطلبه و انفورماتیک میشه رابط بین پزشک و برنامه نویس یا به جای برنامه نویس. شناخت کلی میخواد.
تغییرو پیچیده نکن، فقط شروع کن
ممنونم که جواب میدید
من یه نگاهی به منابع درسی برای کنکور ارشد انفورماتیک انداختم سرفصل هاشو دیدم و تا یه حد کمی مطالبشو خوندم
منظورم همون کتابای مدیریتی هست
ایا توی ارشد انفورماتیک همین مطالب حالا در سطح بالاتر میخواد گفته بشه؟
چون این مطالبی که من تو این کتابا دیدم البته کامل که نخوندم در همون حد هم منو جذب نکرد برام جالب نبود
ولی وقتی موضوعات پایان نامه هارو میخونم واسم جالبه
مثلا کاربرد شبکه عصبی در فلان بیماری یا ایجاد سیستم خبره فازی در تشخیص فلان بیماری یا تولید فلان نرم افزار
این مباحث به نظرم جالبتتره
ولی مطالبی تو کتابا هست برام جالب نبود اگه قراره رشته انفورماتیک در حد این حرفا باشه جذاب نبود یه جورایی بیشتر مدارک پزشکی بود کا خب برای من جالب نیست
ایا ارشد انفورماتیک به سطحی میرسه که تو این مباحث خودش برنامه بنویسه خودش طرااحی کنه یا این که نه اینا کار ارشد نرم و هوش هست؟ یعنی با دانش در حد کارشناسی نرم افزار و ارشد انفورماتیک میتونه یا نه؟
سلام دوست عزیز

تا جایی که متوجه صحبت های شما شدم، میتونم جوابتون رو بدم که خیر ارشد های انفورماتیک حداقل در ایران کارشون برنامه نویسی نیست. در واقع زیر ساختی رو برای ایجاد برنامه ها ایجاد می کنن که برای پزشکان یا کادر درمان قابل استفاده باشه. در این راه ممکنه برنامه نویسی را به دیگران واگذار کنن یا اگر بلد هستند خودشون بنویسن.بستگی به بک گراند و زمان یک فرد داره.

حرف شما کاملا درسته بچه های انفورماتیک به جای خوندن برنامه نویسی و تکنیک های اون به جزئیات، بیشتر مدیریت و درس های مشابه اون رو می خونن.
البته کسانی که علاقه مند هستند خودشون به دنبال یادگیری برنامه نویسی داده کاوی و... می رن اما در کل چیزی نیست که فقط متکی به دانشگاه باشه بلکه در دانشگاه سطحی از این مباحث معرفی و ارائه می شه.
Giving is better than receiving because giving starts the receiving process
Jim Rohn

تهیه برنامه نیاز به دانشهای بسیاری داره که همش رو یه برنامه نویس نمیتونه داشته باشه.

مهندس جعفری میگفت ما تو دانشگاه از هر چیزی یه چیزی یادتون میدیم که فردا خواستید برید سر کار بعدا بتونید و نگید بلد نیستم. بعد یواش یواش یادش بگیرید.
ببيند آهن تيره، دل خود را در آيينه
كه من هم قابل  نورم، كنم من هم مصفايي