میهمان گرامی ، خوش آمدید . عضــویترتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

راهنمای طراحی سایت

#1
Lightbulb 
۱-ساده بودن فراموش نشود.
کاربران وبسایتها به خاطر دیدن زیبایی های وبسایت شما نمی آیند.رابط بصری برای وبسایتها بسیار مهم است اما از حد گذشتن و شلوغ کردن وبسایت کاربران را از اهدافشان دور میکند؛و این نکته را در نظر داشته باشید که کاربران اولویت اولشان انجام شدن امور خودشان و یا دریافت اطلاعات مورد نظرشان است.
اضافه کردن المان های غیرضروری(نظیر تبلیغات یا قرار دادن فایلهای انیمیشنی بیش از حد) موجب میشود تا بازدیدکنندگان وبسایت سخت تر به هدفی که میخواهند دست پیدا کنند.
مثلث اصلی برای ساده سازی وبسایت موارد ذیل میباشند:

رنگها:از طیفهای رنگی زیادی استفاده نکنید.توصیه میکنیم حداقل از ۲ و حداکثر از ۵رنگ استفاده شود.استفاده از ۲ طیف رنگی سبکی جدید است که در حال گسترش میباشد.
نوع نوشتار:نوشتار باید خوانا و روشن باشد.زمانی که از رنگ ها در نوشتار استفاده میکنید بازهم نباید از تعداد زیادی رنگ استفاده کرد.طراحان سایت در بیشترین حالت تنها از ۳نوع نوشتار(فونت) و حداکثر ۳اندازه و سایز مختلف استفاده میکنند.
گرافیک:ابتدا باید گرافیک را برای کمک به کاربران استفاده کرد.یعنی از گرافیک باید برای آسانسازی،تفهیم و بالا بردن کارکرد سایت برای انجام امور کاربران بهره برد.پس از اینکه این کار انجام شد،میتوان از گرافیک برای جذابیت سایت(تعداد معقول)استفاده کرد.
۲-سلسله مراتب بصری
درک این قسمت بسیار آسان است،ترتیب عناصر بصری وبسایت باید به گونه ای باشد که کاربر در ابتدا به سمت مهمترین قسمتها هدایت شود.اولویت اول باید اینطور باشد که کاربران به راحتی به موارد مطلوب خود دست یابند و سپس به جذابیت و زیبایی وبسایت اهمیت داده شود.
با کارکردن روی ترتیب چینش،رنگ یا سایز المانها میتوان بازدید کنندگان را به سمت موارد مورد نظر سوق داد.بدیهی است رنگهای روشنتر و گرمتر،فونت های درشت و تصاویر توجه بازدیدکنندگان را بیشتر جلب میکند.

۳-مسیر یابی راحت در وبسایت
داشتن یک رابط بصری خوب برای مسیریابی در وبسایت این اطمینان را به صاحبان وبسایت میدهد تا کاربران چیزی را که میخواهند میتوانند بدست بیاورند.رابطهای بصری مهم شامل منوهای بالا و کناری،فوتر(منوی پایینی وبسایت)،پیوندها و هر چیزی که کاربر را از صفحات به صفحات دیگر هدایت میکند.کاربران وبسایت نباید برای اینکه به جاهای مختلف وبسایت بروند،به طور ممتد به دنبال جستجو در وبسایت باشند.برای مثال باید در منوهای کناری و بالایی و فوتر باید موارد ثابت و کاربردی وجود داشته باشد و در تمام صفحات تکرار شود تا کاربر به راحتی توانایی مانور در وبسایت را داشته باشد.باید از پیونددهی های مرتبط در متن و عکس به صفحات دیگر وبسایت استفاده کرد تا اگر بازدیدکنندگان نیاز داشتند از همان صفحه به راحتی به مطلب مورد نظر دسترسی پیدا کنند و برای یافتن مطالب مرتبط زمان اضافی صرف نکنند.
نکات مهم:
-حتما از موارد مسیریابی در فوتر استفاده کنید.
-جعبه جستجوی(Search Box ) سایت را در بالای وبسایت قرار دهید.
-از رابط های مسیریابی بیش از حد استفاده نکنید.(منوها را شلوغ نکنید،از پیوندهای زیاد در محتوا باید پرهیز کرد)
-عمق رابطهای کاربری نباید زیاد باشد.بهترین حالت این است که در منوهای بازشونده بیش از ۳ مرحله استفاده نشود.

۴-سازگاری و یکپارچگی
مسیریابی و رابط های آن باید یکپارچه باشد،یعنی مسیریابی در تمامی صفحات وبسایت باید یک شکل باشد.
البته این بدین معنی نیست که تمامی لایه های صفحات در وبسایت عینا مانند هم باشند؛بلکه بهتر است تا از لایه های مختلف برای صفحات خاص وبسایت استفاده کنیم.البته این نکته را هم باید گفت که لایه ها در صفحات مختلف نباید خیلی متفاوت باشند بلکه با تغییرات کوچک و حفظ یک لایه پایه ی یکسان آنهارا طراحی کرد.
پایه لایه ها در تمامی صفحات باید یکسان باشد(رنگ پس زمینه،Header ،Footer ) و تغییرات کوچک را روی لایه ها اعمال کرد تا هم ضمن یکپارچه بودن و حفظ هویت وبسایت،لایه ها در صفحات بتوانند به بینندگان موضوع صفحات را القا کنند.

۵-در دسترس بودن
براساس آمار منتشر شده از comScore بین سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ آمار استفاده اینترنت در دستگاه های موبایلی و تبلتی ۳۰% افزایش داشته است
این آمار بیانگر رشد استفاده از اینترنت از طریق موبایل است،حال که استفاده از اینترنت و فروش دستگاه های موبایلی همه گیر شده است مطمئنا بازدیدکنندگان وبسایتها از طریق اینترنت بیش از این هم افزایش پیدا میکند.سازگار بودن با تمام سیستمهای عامل و اکثر مرورگرها و در دسترس بودن برای تمام افراد با هر دستگاهی این روزها از صفات ضروری وبسایت است.
به وبسایت هایی که نسخه موبایلی دارند،ریسپانسیو(Responsive ) میگویند.محتوای این وبسایتها با کوچک یا بزرگ شدن صفحه نمایش به هم نمیریزند و اندازه خود را براساس صفحه نمایش تغییر میدهند.هر دستگاهی با هر اندازه ای قابلیت نمایش این وبسایت ها را دارد.

۶-پیروی از قراردادهای ثابت برای تمامی وبسایتها
نکات غیر رسمی زیادی برای وبسایتها وجود دارد که کاربران اینترنتی طی سالها با آنها یرخورد کرده اند و سایتهایی که این قرارداد ها را نادیده گرفته اند به طور ناخودآگاه چهره محبوبی نزد کاربران اینترنتی پیدا نکرده اند.

یک منوی اصلی در بالا یا سمت راست(برای فارسی زبانها) در صفحه
داشتن یک لوگوی مناسب در بالا و سمت راست صفحه وبسایت
لوگو قابلیت کلیک شدن داشته باشد و کلیک روی لوگو کاربر را به صفحه اصلی بازگرداند.
زمانی که روی لینک ویا پیوندی میرویم رنگ یا ظاهر آن عوض شود.
رعایت برخی قوانین و چهارچوب ها در طراحی سایت نظیر موارد بالا میتواند به اعتبار سایت کمک کند.

۷-اعتبار
یکی از بهترین راه های افزایش اعتبار وبسایت،شفاف بودن مطالب و راستگویی در مورد محصولات و خدمات روی وبسایت است.

۸-قبل از هر چیز هدف وبسایت را تعیین کنید.
قبل از شروع به طراحی باید هدف سایت به طور دقیق مشخص شود.اگر ابتدا وبسایت طراحی شود و سپس اهداف به طور دقیق مشخص شوند،بی شک خیلی از اجزای طراحی شده وبسایت به کلی تغییر میکنند که هم هزینه در پی دارد و هم زمان را بیهوده از طراحان و کارفرمایان میگیرد.
توصیه میکنیم قبل از شروع به کار اهداف و نیازهای وبسایت روی کاغذ با جزئیات نوشته شود و سپس به طراحی آن پرداخته شود.
مشتریان خود را بشناسید و آنها را تحلیل کنید.با پرس و جو از آنها،اهداف و علایق و سلیقه های آنان را دریابید تا بتوانید آنها را در وبسایت ها پیاده سازی کنید.

۹-خلاق باشید
در بالاتر گفتیم که باید قوانینی را رعایت کنید و طبق یکسری چهار چوب قدم بردارید.اما این گفته ها مانع از خلاق بودن شما نمیشود.خلاق بودن منجر به خاص بودن وبسایت شما میشود.در رقابت از کارهای متفاوت نسبت به رقیبان هراس نداشته باشید و همیشه ایده پردازی کنید؛گاهی اوقات ایده پردازی ها منجر به اتفاقات بسیار زیبا میشود.
آدرس:
*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*
*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*
*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*
 سپاس شده توسط hadi


موضوعات مشابه ...
موضوع
  نقش گرافیک در طراحی یک سایت
  اصول طراحی و توسعه وب سایت سازگار با موتورهای جستجو (قسمت اول: محتوا و لینک ها)
  هدر بالای صفحه در سایت واکنشگرا
  مزایای طراحی وب سایت با PHP
  کارهایی که باید بعد از راه اندازی وب سایت انجام داد
  طراحی اپلیکیشن و تفاوت اپلیکیشن هاکاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان